Typy nieruchomości

Wpis dotyczy tematyki Nieruchomości | Zagadnienia: Typy nieruchomości, Poziomy ryzyka
image 1

Chcąc zająć się zakupem gruntów czy nieruchomości warto zdawać sobie sprawę z istnienia różnych modeli (rodzajów) w które można zainwestować. Różnią się one nie tylko czasem oczekiwania na zakup ale też poziomem ryzyka i co najważniejsze: ceną. Poniżej zamieszczam te z którymi spotkać się można najczęściej.

Nieruchomości typu off-plan
Nieruchomości typu off-plan to projekty które są gotowe dopiero na papierze, w praktyce jeszcze nie zostały zaś zbudowane. To inwestycje które posiadają często zakupioną ziemię, gotowe plany architektoniczne i czekają na rozpoczęcie budowy. Ze względu na fakt iż dzięki pozyskanym środkom inwestor ma większą zdolność kredytową (mimo iż te często zostaną wpłacone dopiero po zakończeniu inwestycji), cena może być niższa od końcowej nawet o 20% (lub 10% - jeśli ceną wejściową jest podana kwota już po upustach które zazwyczaj otrzymamy).
Co ważne: umowa jest wiążąca obie strony: klient zobowiązany jest do kupna, deweloper zaś do budowy. W praktyce zdarza się iż ten drugi nie otrzyma pożyczki na pozostałą część kwoty - w takim wypadku pozostaje próba odzyskania środków +ew. kar umownych. Często jednak strony sprawdzają się nawzajem i potrafią określić stopień ryzyka. Dodatkowo inwestor jest w zgoła lepszej pozycji jeśli chodzi o inwestycję na którą jest nałożona gwarancja bankowa. W takim wypadku nawet w momencie np: bankructwa wykonawcy (dewelopera) bank zwraca inwestorowi pełną kwotę.
Z drugiej strony skoro inwestor zdecydował się zakupić - niezależnie od tego co będzie za powiedzmy 2 lata (po skończeniu budowy) musi zrealizować umowę. Nawet w momencie jeśli w trakcie budowy nastąpił krach cen i tym samym mocno przepłaca.

Gotowe nieruchomości
To najpopularniejsze możliwe rozwiązanie - szczególnie wśród małych inwestorów których na rynku jest najwięcej. Gotowymi nieruchomościami mogą być np: ostatnie mieszkania w bloku - w momencie kiedy deweloper ostatecznie wycofuje się z inwestycji przenosząc się w inny obszar kraju, zależy mu aby szybko pozbyć się tych ostatnich sztuk. Są one sprzedawane nawet po cenie budowy - tym samym oszczędzamy do 45% kwoty wejściowej (tak duży potrafi być niestety narzut cenowy).

Odsprzedaż nieruchomości
Ten zakup często jest związany z innymi inwestorami. Zdarza się iż potrzebują oni zdobyć większą ilość gotówki w krótkim czasie: tym samym niemalże wyprzedają swoje mieszkaniowe portfolio.
Innym przypadkiem jest sytuacja osób które wyjechały z kraju i próbują sprzedać mieszkania na własną rękę lub - co zostało opisane na łamach strony - odkupienie lokalu od osoby zadłużonej.
Początkujący inwestorzy nie posiadający odpowiednio grubego portfela powinni szukać właśnie takich okazji. Uprzedzam jednak żeby zawsze przed zakupem dokładnie sprawdzić sprzedającego i sam lokal (księgi wieczyste).
Kolejno - co wydaje się oczywiste - kupujemy lokal przez podpisanie umowy u notariusza. Zdarzają się oszuści którzy nalegają na zwykłą umowę - jeśli taką podpiszemy często możemy pożegnać się z pieniędzmi a przywitać z częstymi wizytami w prokuraturze (w charakterze świadka oczywiście).
Bywa iż można kupić lokale handlowe w bardzo atrakcyjnych miejscach - w takim momencie dodatkowo należy sprawdzić wszelkie pozwolenia na prowadzenie działalności (niestety nie zawsze jest to możliwe a drobne sklepy - szczególnie w mniejszych miejscowościach - umiejscowione na parterach kamienic nie działają do końca legalnie).

O autorze

about this blog

Witam Cię na mojej stronie.
Mam na imię Marek i od 3 lat zajmuję się alternatywnymi od tradycyjnych sposobów (lokaty, konta oszczędnościowe) metodami inwestowania. Jak dotąd z bardzo pozytywnymi rezultatami.
Na stronie przeczytasz o moich doświadczeniach.

Mój broker Forex